Food Comparison and Unit Pricing Project Unit Outcomes assessed in this assignme

Admin/ July 11, 2022/ Nutrition

Food Comparison and Unit Pricing Project
Unit Outcomes assessed in this assignment:
Assess the economic factors that impact family food needs.
Identify sources of groceries and cost differences between different sources.
Examine how food shopping practices affect individual and family nutrition and well-being.
Assignment Directions:
Please complete Part 1 and Part 2 of the assignment instructions below:
Part 1: Cereal Comparison
Go to your local grocery store. Using unit pricing, compare the cost per serving of eight different ready-to-eat cereals: two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two organic cereals.
Which is the most expensive cereal per serving, and which is the least expensive per serving? (Price per serving is found by taking the total price of the product and dividing it by the number of servings. For example: A $5.00 box of cereal with 10 servings would be $.50 per serving.
In the same document as the chart you completed regarding the costs of the products reviewed, explain in at least 400 words which cereal appears to be the best product nutritionally for its cost and how the costs per serving can impact consumer choices. References are not required for this assignment unless you are specifically taking information from an outside source to complete it.
Retrieve the HW320 Unit 3 Food Comparison Assignment Template.
Part 2: Reflection
In a 100-word reflection, please explain at least three ways consumers can improve their ability to purchase more healthy foods without increasing their actual grocery budgets.
Submitting your work:

Share this Post